Saturday, August 19, 2006

Tanrıların sofralarından, Sezar'ın mutfağından masalarınıza: Üzüm...

Dünyanın en sevilen içeceklerinden birine hayat veren meyve ne desem hepiniz eminim ki hep bir ağızdan üzüm cevabını verirsiniz. Ehh o halde üzüm diyenleri simdiden tebrik etmekte fayda var değil mi ama... Simdi eminim ki bir çoğunuz nerden çıktı üzümle ilgili yazı hazırlamak diyorsunuzdur. Valla Amerika'da yasayan bir arkadasım meyve-sebze isiyle ilgileniyor. Banada çok güzel meyve resimleri göndermis. Açıkçası üzüme özelliklede siyah üzüme bayılırım. Gelen resimlerin arasında da siyah üzümle ilgili bir fotoğraf olunca bende dedim ki bu konuya yer ver Erva... Kısaca olayın aslı astarı budur yani anlayacağınız...

Yazının en başında da belirttiğim gibi dünyanın en sevilen içeceklerinden birine hayat veren üzüm, üçbinden fazla renk (evet evet yanlıs duymadınız) ve tadıyla taze yiyebileceğimiz en yaygın meyve olma özelliğini taşıyor. Kurusundan bile faydalandığımız, sirke ve pekmez ürettiğimiz üzüm, eskiden efsanelerin meyvesi ve tanrıların güç kaynağı olarak kabul edilirmiş. Şekeri ve mineralleri bol olan bir meyve için bu da doğaldır herhalde. C vitaminlerinden yoksun olmasına karşın, A ve B vitaminleri yönünden zengin olan üzümde ayrıca bol miktarda da potasyum ve demir bulunuyor.

Gelelim simdide en önemli noktaya... Yani üzümü satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaya... Bu elbetteki doğal yetistirilmis üzümleri tercih etme yönünde olmalıdır. Tadı, tıknaz, sert ve parlak renkliler en güzel olanlarıdır. Yesil üzüm alıyorsanız hafif sarımsı, kırmızımsı; siyah üzüm alıyorsanız ise koyu renkli olmasına dikkat edin. Üzüm, biraz pudramsı bir görünüşle kendini belli eden bir parlaklıkta olmalıdır. Kurumuş kahverengi saplar, üzümün bayat olduğuna işaret eder. Üzüm, mutlaka soğuk saklanmalıdır. Çünkü oda sıcaklığı üzümün yumuşamasına neden olur.

4 Comments:

At 5:43 AM, Blogger . said...

CANIIIIIIIIIIM
İYİ HAFTASONLARI DİLERİM, KOCAMAN MUCXXX.
BEN GEÇEN KATI MEYVE SIKACAĞINDA SIKMAYA ÇALIŞTIM, ÇOK GÜZEL OLDU AMA SANIRIM MAKİNAYI BOZDUM :D
SUSSSSSSS KİMSELER DUYMASIN :)))

 
At 6:37 AM, Blogger ZEHRA said...

canımm senin ve ailenin kandilini hayırlarım..tüm güzel dualarınız kabul olsun..sevgilerimle..kocamn öptm seni..

 
At 6:39 AM, Blogger gökhan said...

KANDİLİN MÜBAREK OLSUN ARKADAŞIM. DUALARINA BENİ DE EKLEMEN DİLEĞİYLE SAĞLICAKLA KAL...

 
At 2:23 PM, Blogger erva said...

Peace haftasonu daha bitmedigine ve önümüzde koskocaman bir pazar olduguna göre bendende sana kocaman muckkkksss ve iyi haftasonları dilekleri güzelcim...Kıs bu arada katı meyve sıkacağını kapsam dısımı bıraktın:)))) Annen duymasın valla:))

Zehrosss canım benim bende senin ve tüm ailenin kandilini kutlarım. Bütün dualarımızın kabul olması dileğiyle... Sevgilerimle kocaman muckladım güzelcim...

Vayyyyy askerrr bu ne güzel sürpriz böyle ya... İnan çok mutlu oldum...Senin içinde dua ederim merak etme... Sevgilerle

 

Post a Comment

<< Home

eXTReMe Tracker